Ви ще не знаєте, що таке Академія Хана? Тоді ми йдемо до вас!
 

 

Що спадає вам на думку, коли ви чуєте слово «хан»? Правитель? Вождь племені? Титул в стародавній Монголії? Зірка в сузір'ї Змієносця? Народ в Канаді? Адміністративна одиниця в Японії? 31 літера грузинської абетки?Місто на заході Німеччини?

 

А як щодо словосполучення «Академія Хана»? Незвично, правда? Відразу представляється щось, пов'язане зі сходом. Коли ми запитали у дітей, вони відповіли: «Щось арабське або турецьке...», «Можливо, мене там навчать, як стати справжнім ханом?».

«Ти пам'ятаєш, як усе починалося...»

 

www.khanacademy.orgНасправді Академія Хана - це міжнародна освітня мережа. Її засновник і «гуру» Салман Хан почав з того, що колись пояснював матеріал шкільної програми своїм двоюрідним братам та сестрам і так захопився цією ідеєю, що з часом вирішив робити освітні відео та розміщувати результати своєї праці на каналі YouTube.

Це почалося в 2006 році. Відео були у відкритому доступі, та їх міг побачити хто завгодно. З часом ті, хто з ними ознайомилися, почали писати Салману листи подяки. В них говорилося: «Я думаю, за останні три тижні я дізнався про математику більше, ніж за чотири роки середньої школи», «Коли дивишся відео, тобі все стає зрозуміло», «Завдяки роликам Академії я здав купу тестів»...

І це надихнуло Салмана створювати все нові і нові відео. Вони неформальні, жартівливі, цікаві, ніби навчальний матеріал пояснює не вчитель, а старший брат. Можливо, в цьому і полягав головний його секрет?

Тому що через деякий час відео Салмана Хана почали дивитися тисячі людей з усього світу. Засновник компанії Microsoft Білл Гейтс сказав: «Те, що робить Хан - приголомшливо! Я вважаю його основоположником руху на підтримку використання технологій для того, щоб дозволити більшій кількості людей вчитися і перевіряти свій рівень знань. Це початок революції!».

Найважче пояснити найпростіші речі. Але Хану це вдалося зробити

Уроки Салмана Хана (а їх уже більше двох тисяч) невеликі, тривалістю від 5 до 15 хвилин. Вони присвячені різним предметам, темам і дисциплінам: алгебрі, арифметиці, геометрії, банківській справі, біології, фізиці, хімії, астрономії, економіці та фінансам, історії, статистиці та багатьом іншим. Тільки уявіть собі, це ціла бібліотека! Все будується від простого до складного, буквально від прикладу «двічі два - чотири» до університетського курсу вищої математики.

Навчання проходить у формі комп'ютерної гри - там є підказки, бали, рівні... Всі завдання розбиті на модулі. Ви можете побачити графік особистого прогресу, те, скільки відео ви подивилися, який ваш рівень знань з того чи іншого навчального предмету і наскільки він поліпшується, скільки часу ви присвятили перегляду відео та виконанню завдань. І є інша карта - для ваших батьків або наставників. На ній вони можуть подивитися, які теми з усього курсу ви пройшли і скільки часу цьому приділили. Найдивовижніше те, що по кожному із завдань відображаються всі проблеми і помилки, які ви допустили! Тому в будь-який час ви можете їх переглянути та проаналізувати. При цьому зробити це самостійно, не червоніючи перед усім класом біля дошки під час роботи над помилками.

Карта тем на сайті Академії Хана виглядає як зоряне небо. І ваші знання - це дійсно сузір'я, де є найяскравіші зірки, є ті, які ще не горять на небосхилі, але все можливо. Завдяки урокам Хана...

«... І залишається лише натиснути - ось так!»

Не дивно, що уроки та лекції Салмана так подобаються дітям, яким набридли монотонні голоси, які вони чують щодня. Тому вони сприймають Салмана скоріше як друга, ровесника. Дітвора завжди хоче пограти, нехай навіть з цифрами або трикутниками. Відео Хана присвячені якійсь одній маленькій проблемі, розв'язавши яку, учень може переходити до іншої, пов'язаної з нею. Матеріал постійно повторюється. Під час навчання кожен учень заробляє так звані «значки». У вас є можливість отримати «Метеорит», «Землю», «Місяць», «Сонце» і навіть «Чорну діру» (але останній значок дістається далеко не кожному, для того, щоб його заробити, треба проявити неабиякі здібності). Але мотивація спрацьовує!

Для того, щоб стати студентом Академії Хана, вам не потрібно здавати спеціальні вступні іспити, потрібно просто мати комп'ютер, Інтернет, екаунт в гуглі або в соціальній мережі «Facebook», і головне - бажання вчитися.

Матеріали Академії можна використовувати не тільки вдома, але і на уроці. Для цього у вчителя є спеціальний інструмент - графік, який показує прогрес кожного учня. Різними кольорами відображена робота в класі і вдома. І кожен учень при цьому може вчитися у своєму темпі.

Впевненими кроками, зі свіжими думками в нове життя...

За словами самого Хана, він хоче створити незалежну віртуальну школу, в якій зможуть навчатися всі, де можна буде підвищити свій рівень знань, послухати відгуки, отримати позначку, попрактикуватися... Салман хоче побудувати роботу таким чином, щоб кожен з учнів навчався в своєму темпі, а вчитель був би наставником.

Сучасні комп'ютерні технології зробили можливою ситуацію, коли Салман Хан створює повчальні відео в своєму будинку в Каліфорнії (США), їх потім дивляться люди з усього світу, у яких є комп'ютер і доступ до мережі Інтернет. «Що мене справді вражає, - це те, скільки листів я отримую з Близького Сходу, Латинської Америки, Ефіопії, Уганди. І це надихає мене робити по парі сотень відеороликів на рік», - ділиться Сал своїми враженнями.

Якщо ви володієте знаннями, дайте іншим запалити від них світильники

КомандаПоступово до Хана приєдналися інші молоді люди, які підхопили його ідею всесвітньої освітньої мережі в Інтернеті. Зараз до складу команди входять 46 учасників. Ближче познайомитися з ними ви можете на сайті Академії Хана.

Коли команда проекту EDUkIT побачила відео Академії Хана, то вельми зацікавилася матеріалами, які пропонував Салман і вирішила перекладати відео п'ятьма мовами: українською, російською, китайською, французькою та німецькою. Тому тепер, зайшовши на канал, ви можете знайти відео з математики та переглянути їх на вищевказаних мовах.

Академія Хан доступна Україні!

Отже, Салман Хан подарував мільйонам людей у ​​всьому світі такий простий спосіб навчання. А завдяки перекладам команди EDUkIT цей інструмент тепер став доступний і іншими мовами. Наразі зусилля нашої команди зосереджені на російській та українській версіях:

Мовні версії Академії Хана
  Російською мовою Українською мовою
Офіційний канал YouTube http://www.youtube.com/KhanAcademyRussian http://www.youtube.com/KhanAcademyUkrainian
Розділ на сайті Khan Academy https://ru.khanacademy.org https://uk.khanacademy.org

Так що навчайтеся із задоволенням! Тому що за словами Еріка Хоффера, той, хто припиняє навчатися, готується жити у світі, якого не існує.

Якщо ви зацікавилися ідеєю онлайн освіти та бажаєте використовувати матеріали Академії Хана на своїх уроках, то на сторінці "Khan Academy у вашому класі" ви знайдете поради щодо їх впровадження в освітній процес.